U Zaostrogu završen SEYGO turnir za mlade – predstavljen prvi Go Robot u Hrvatskoj

Hrvatski mladi igrači osvojili 3 od 6 medalja

0
34

U Zaostrogu, prelijepom mjestašcu u općini Gradac, se od 17.-24. kolovaza 2024. godine održava 6. Međunarodni go festival. U prvom dijelu Festivala održan je i Saijo European Youth Go (SEYGO) turnir za igrače u dobnim skupinama do 12 i do 18 godina. Hrvatski predstavnici bili su vrlo uspješni. Stjepan Medak, majstor 4. dana, osvojio je srebrnu medalju, a Roko Crvelin, majstor 3. dana osvojio je brončanu medalju u konkuranciji do 18 godina. Jakov Sičić, 3kyu, osvojio je srebrnu medalju u konkurenciji do 12 godina. Pobjednici turnira su Olesia Malko, majstor 3. dana iz Ukrajine u starijoj dobnoj skupini te Bende Barcza, majstor 3. dana iz Mađarske. Olesia i Bende će predstavljati Europu na Svjetskom prvenstvu za mlade igrače koje sljedeći tjedan počinje u Rumunjskoj.

Osim na ovom turniru koji je već upisan u Europsku bazu rejtinga, 38 mladih igrača natjecalo se u rješavanju go problema, igranju završnica, parskom gou, relay gou, te u posebnoj disciplini koja se već šestu godinu za redom izvodi samo u Zaostrogu: štafetnom podvodnom gou.

Vidljivost ovog značajnog međunarodnog natjecanja koje se boduje za Europoski Grand Prix za mlade značajno su povećale dvije pametne ploče, koje omogućuju objavljivanje poteza go partija na go serverima. Posebna atrakcija bio je i prvi go robot u Hrvatskoj. Na kraju 66. Europskog go kongresa u Toulouseu, Hrvatska je – uz još 5 daleko većih europskih zemalja – dobila robota kao donaciju Kineske go asocijacije. Svojevrsno je to priznanje Hrvatskoj za uspješan rad s mladima u posljednjih 8 godina.